MERA TIPS

הרעלת שוקולד מאת: ד"ר לירון אורון, DVM

מגדולים ועד קטנים, כולם אוהבים שוקולד! אבל, אם אתם לא רוצים למצוא את עצמכם בביקור חירום אצל הווטרינר, כדאי שתחסכו מהכלב (או החתול) שלכם את הפינוק של קוביית שוקולד, ולא רק בגלל הדיאטה... שוקולד יכול לגרום לחיית המחמד שלנו להרעלה. כלל האצבע אומר שככל שהשוקולד מריר יותר וככל שהכלב קטן יותר, כך הסיכוי להרעלה גבוה יותר בשל הריכוז הגבוה יותר של החומר הפעיל.
הרעלת שוקולד נפוצה בחיות מחמד, בעיקר בכלבים, וזאת בגלל ששוקולד הוא מוצר יחסית נגיש ובעל טעימות גבוהה.שוקולד מכיל תאוברומין (רעל ממשפחת המתילקסנטינים) וכן קפאין, שניהם רעילים לבעלי חיים.שני הרעלים נספגים במהירות ממערכת העיכול. סימנים קליניים נראים כ 1-4 שעות מעיכול השוקולד ועשויים להתבטא בהקאות ושלשולים, עוררות יתר, חוסר מנוחה, רעידות וכיווצי שרירים, קצב לב וקצב נשימה מהירים ולעיתים אף מתבטאים עוויתות ואריתמיות לבביות (אי  סדירות בקצב הלב). במקרים קשים מאוד, נראית ירידה בחום הגוף, וקצב לב איטי עד כדי קומה ומוות.
הריכוזים של תאוברומין וקפאין שונים בסוגי השוקולד השונים . כעקרון, ככל שהשוקולד מריר יותר ריכוז הרעלים בו גבוה יותר וההרעלה מסוכנת יותר. בנוסף, ככל שהכלב בעל משקל נמוך יותר, ההרעלה מסוכנת יותר מאחר וכמות הרעלים מתפזרת בנפח גוף יותר קטן. לדוגמא כלב ששוקל 10 קילוגרמים ואכל חפיסה של שוקולד מריר נמצא ברמת סיכון גבוהה לעוויתות.  לעומתו כלב באותו משקל שאכל חפיסה של שוקולד לבן נמצא בסיכון נמוך. אין אנטידוט (נוגד) לחומרים הרעילים בשוקולד (תאוברומין וקפאין), ועל כן הטיפול הוא בהתאם לסימנים הקליניים  -באם  הכלב עירני ובהכרה מלאה ובאם לא עברו יותר מ 4-6 שעות מאז החשיפה, יש לגשת לווטרינר למתן זריקה לעירור הקאה. במידת הצורך ניתן לבצע שטיפת קיבה, עם או ללא שימוש בפחם פעיל - חומר שסופח רעלים בקיבה בדרך כלל מומלץ לטפל בנוזלים לוריד, הן על מנת לתקן התייבשות (כאמור כלבים מורעלים עשויים להקיא ולשלשל, או לא לרצות לאכול ולשתות) והן על מנת לשתן את הכלב ולעזור בדרך זו להוציא את הרעלים דרך השתן.יש לעקוב אחר סימנים כמו אי סדירויות בקצב הלב, עוויתות וכד' ולטפל בהתאם לסימנים שמתפתחים שכן סימנים אלו עשויים להיות מסכני חיים. בכל מקרה של אכילה שוקולד חשוב להיות בקשר עם הווטרינר שלכם על מנת לחשב האם הכמות שנאכלה מצריכה התערבות רפואית. הסימנים הקליניים יכולים להמשך גם 72 שעות, אך עם טיפול מתאים, רוב בעלי החיים מתאוששים מההרעלה בתוך 24-48 שעות. טיפול מהיר ואגרסיבי בהרעלה זו עשוי להציל חיים!
 
תולעת הפארק בכלבים

היא טפיל נפוץ שמסכן את חייהם של כלבים בישראל. שמה הלטיני הוא: ספירוצרקה לופי Spirocerca lupi היכן אפשר להדבק בתולעת הפארק? התולעת התגלתה בשנות ה80 בישראל באזור שסביב הפארק הלאומי שברמת-גן, ומכאן הכינוי העממי שלה. מאז התולעת נתגלתה בכל אזורי הארץ, מצפון לדרום. מי עלול להדבק בתולעת הפארק? כלבים הם בעה"ח העיקרי שנדבק בטפיל זה בעיקר בגלל אופיים והנטייה שלהם לאכול שאריות, פגרים וכו' כיצד נדבקים בתולעת הפארק? כלבים עלולים לפגוש בטיולים היומיים חומרים אורגניים שונים שהם אוכלים בשמחה (שאריות מזון, פגרים של ציפורים או מכרסמים קטנים, צואת כלבים וחתולים). גם חיפושיות זבל מחפשות מזון ולעיתים נבלעות ע"י כלב בטעות. אם החיפושית נגועה בתולעת הפארק (ספירוצרקה לופי) - הכלב נדבק. בגופן של חלק מחיפושיות הזבל יש זחלים מיקרוסקופיים של תולעת הפארק. הזחלים משתחררים, בתהליך העיכול, בקיבתו של הכלב ומשם מתחילים נדידה. הם נודדים אל כלי הדם הגדול ביותר בגוף, אבי-העורקים.משם הם ממשיכים לנדוד אל דופן הוושט (צינור הבליעה) ושם הם מתפתחים והופכים לתולעים בוגרות.התולעים הבוגרות לעתים "טועות בדרכן" ובמקום להגיע אל הוושט הן מגיעות אל:קנה הנשימה, קרום הריאות, קיבה, כליות, מעטפת השרירים, מתחת לעור, חוט השדרה.התולעים הבוגרות שחיות בדופן צינור הבליעה, גורמות להיווצרות של גוש עגול שבו הן חיות (מעין סוג של "קן"), גוש זה נקרא גרנולומה. התולעים מטילות ביצים שעלולות לעבור החוצה אל הסביבה בצואה או בקיא, ולהדביק כלבים נוספים וחיפושיות זבל נוספות. תסמינים של תולעת הפארק
כלבים רבים שנדבקו בטפיל לא מראים תסמינים חיצוניים זמן רב, עד שהנזק רב. התסמינים מגוונים ורבים, ולא יחודיים. התסמינים תלויים בשלב המחלה ובמסלול הנדידה שנקטו התולעים:בעקבות נזקי הזחלים של תולעת הפארק ,נזק לרקמות בהן היתה נדידה, קרע של כלי דם שעלול להוביל לדימום פתאומי וקטלני.בעקבות נזקי תולעת הפארק הבוגרת ,נזק לאבי העורקים- עלול לגרום דימום. נזק לחוט השדרה- עלול לגרום לחולשה, שיתוק. גושים (גרנולומות) בוושט שעלולים להפוך לגידולים סרטניים (התמרה סרטנית) - אלה גורמים בד"כ להקאות חוזרות ומתמשכות. תסמינים כלליים אפשריים הם: הקאות חוזרות ומתמשכות עד ירידה במשקל של הכלב, שלשול, קשיי בליעה
הפרשת ריר, קשיי נשימה, שיעולים, שיתוק, דימום פנימי. כיצד מאבחנים שכלב נגוע בתולעת הפארק?
מעבר לתסמינים החיצוניים והסטוריה (ברוב המוחלט של המקרים מדובר בכלב שלא מטופל באופן שגרתי נגד תולעת הפארק) קיימות שתי דרכים עיקריות: בדיקת צואה המטרה היא למצוא ביצים יחודיות של תולעת הפארק בצואה. יתרונה של בדיקה זו היא בכך שהיא זולה יחסית ולא מעיקה על הכלב. חסרונה הוא בכך שהביצים לא מופרשות אל הצואה באופן קבוע ולכן אם לא נראו ביצים בצואה, זה עדיין לא מוכיח שהכלב לא נושא וסובל מתולעת הפארק. מצד שני, ברגע שנצפו ביצים של תולעת הפארק בצואה של כלב, 100% שהוא נושא את הטפיל. בדיקה אנדוסקופית הכלב עובר הרדמה כללית, ואנדוסקופ מאפשר הסתכלות אל תוך צינור הבליעה והקיבה של הכלב. בדיקה זו נחשבת יעילה יותר, אך דורשת הרדמה כללית ועלותה גבוהה יותר מאשר בדיקת הצואה.בנוסף לעיתים מבצעים צילומי רנטגן כדי לבדוק נזק אפשרי ל:עמוד השדרה, ושט, ריאות, כלי דם גדולים ועוד. צילום רנטגן של בית החזה יכול לעזור במקרים מתקדמים באבחון של גרנולומה בבית החזה. הרגישות של צילום הרנטגן במקרים מוקדמים - נמוכה. מה עושים אם הכלב נדבק בתולעת הפארק? הכלב יטופל בחומר שמשמיד את התולעים והזחלים במינון גבוה ובתדירות גבוהה. ישנם מספר חומרים אפשריים, לבחירת הווטרינר/ית. במקביל יש לתת לכלב טיפול תומך וספציפי בהתאם לתסמינים מהם הוא סובל. במקרים מסויימים יש צורך בניתוח כדי לתקן את הנזק שנעשה ע"י התולעת. כיצד אפשר למנוע הדבקה בתולעת הפארק הקטלנית? כיום מקובל להזריק לכלב תרופה שהורגת את הטפיל פעם בחודש עד שלושה חודשים, במינון מניעתי, שמחושב לפי משקלו של הכלב. במקביל מומלץ להגן על הכלב בעזרת זמם (מחסום פה) שימנע ממנו מלאכול בזמן הטיול ולהידבק. בנוסף, חשוב שכל בעלי הכלבים יאספו את צואת כלבם בזמן הטיול, למען כלבים אחרים והולכי רגל. הוטרינר/ית המטפל/ת ימליצו על התדירות עפ"י הנגיעות באזור המגורים ואופי הכלב. חשוב לשים לב שכלבים ממשפחת הקולי (למשל: בורדר קולי, רועה אוסטרלי, קולי, בוב טייל ועוד) עלולים להיות רגישים לחומר שמוזרק בשגרה כנגד תולעת הפארק. כלבים מגזעים אלה וכלבים המעורבים עימם יכולים לעבור בדיקה גנטית כדי לוודא שאינם רגישים לחומר (מוטצייה בגן MDR1). או לחליפין אפשר לבחור בשיטות שונות למניעת המחלה (זמם על פיו של הכלב בכל טיול וכו').
כל הכתוב לעיל בלשון זכר, תקף גם לגבי נקבות.
מאמר זה הוצג על ידי ארגון הרופאים הוטרינריים .
The Merck Veterinary Manual, 10th edition, online version. Cynthia M. Kahn, edito
כהן ובניו אור יהודה מזון וציוד לבעלי חיים.
   
כלבים פרוותיים יש לשמור בצל או בבית, לספק שפע מים ולהמנע מטיולים ארוכים בעיקר בשמש ישירה.

בניגוד לנו בני האדם, בעלי החיים הפרוותיים "לבושים" היום בדיוק כפי שהיו לפני חודש בשיא הקור. להם אין אפשרות לבחור היום בגדים קיציים, עבורם זהו גל חום קיצוני ופתאומי.כלבים פרוותיים יש לשמור בצל או בבית, לספק שפע מים ולהמנע מטיולים ארוכים בעיקר בשמש ישירה.כלבים בעלי מבנה גולגולת פחוס כגון פאגים, פקינזים, שיצו, בולדוגים ועוד, אף הם רגישים מאד לחום שכן מערכת הנשימה העליונה שלהם מאותגרת והדרך היחידה של כלב להתקרר בחום היא ע"י הלחתה.אם כלבכם הסתפר לכבוד חמסיני האביב, זכרו להגן על עורו מפני השמש. הם עלולים לסבול מכוויות שמש ממש כמונו.הרגישות ביותר הן צ'ינצ'ילות שיחסית בקלות סובלות ממכת חום. מומלץ לגדלן בחדר ממוזג כשמזג האוויר מתחיל להתחמם. בעלי חיים המוחזקים מחוץ לבית ובמרפסות , כגון מכרסמים, ארנבונים, תוכים ועוד - ארגנו עבורם צל מוחלט ושפע מים טריים. ניתן גם לקרר באמצעות שפריצר ומאווררים.
נכתב על ידי ארגון הרופאים הוטרינריים 
קיץ שקט ובטוח להולכים על ארבע (:

הדברת פרעושים וקרציות בכלבים -סרטיפקט (חדש)

   
מחירים מיוחדים לחברי מועדון לקוחות -הדברת פרעושים וקרציות בכלבים .
בהזמנת מוצרי סרטיפקט דרך האתר -קבלו 15% הנחה (:
סרטיפיקייט 2-10 ק"ג 169 ש"ח 
סרטיפיקייט 20-10 ק"ג 199 ש"ח 
סרטיפיקייט 40-20 ק"ג 229 ש"ח 
סרטיפיקייט 40-60 ק"ג 249 ש"ח 


הדברת פרעושים וקרציות בכלבים -סינרגיה יחודית למניעת פרעושים וקרציות מבית MERIAL .
שילוב יחודי :גם קוטל ,וגם מסלק קרציות ופרעושים .מהיר וקטלני -מהירות הרג הפרזיטים חסרת תקדים 
מתחיל לקטול קרציות כבר תוך שעתיים !הורג 99% אחוזים מהפרעושים ,תוך 24 שעות .
יעילות לאורך זמן -הגנה אפקטיבית למוצר הדברה מבית סרטיפקט -עד 5 שבועות 
יעילות מוכחת כנגד פרעושים וקרציות בכלבים מכל הגזעים .
הגנה ללא תחרות :סרטיפקט -מוצר הדברה למניעת פרעושים וקרציות ,הורג פרעושים בוגרים ,זחלים וביצים ,
מונע התרבות פרעושים בבית.ממזער את הסיכון למחלות המועברות על ידי קרציות בכלבים .
כמה טיפים שחשוב לזכור :הריגת קרציה ,משמעה שבעלי הכלב אינם מוצאים קרציות צמודות לעור הכלב .
אזהרה :סרטיפקט  אינו מיועד לשימוש בחתולים .
נשמח לעמוד לשרותכם בבחירת התכשיר המתאים ביותר לחיית המחמד שלכם .
סרטיפקט במחיר מיוחד לחברי מועדון הלקוחות שלנו .
זמין במשקלים של 2-10 ק"ג ,10-20 ק"ג ,20-40 ק"ג ,40-60 ק"ג 
מארז של 3 אמפולות להדברת פרעושים וקרציות בכלבים בלבד.
 
לקוחות מספרים על מאראדוג

 
לבעלי הכלבים  כלבתנו האהובה מוקה, תערובת של גולדן ולברדור, סבלה במשך כשנה מבעיית אגן, המאפיינת זן זה של כלבים וגורמת ל-"צליעה קרה" בלשון הוטרינרים. וטרינרים פסלו אפשרות של ניתוח להחלפת מפרק הירך עקב משקלה. טיפלתי בה מס' חודשים בכדורי מגה גלופלקס אנושיים, אשר הקלו במידת מה על סבלה, אולם, מחייבים טיפול תמידי. כלקוח של כהן ובניו, חנות מזון וציוד לבעלי חיים באור יהודה, קיבלתי המלצה מבחור בשם דורי להחליף למוקה את האוכל למזון הכלבים MERADOG תוצרת גרמניה, העשיר בבשר צדפות ומכיל גלוקוזמין ותוספת ויטמינים ומינרלים הרכב המזון הינו דל במלח דבר אשר מסייע במניעת לחץ על מערכת הכליות ודרכי השתן ,המזון הינו עשיר בסיבים תזונתיים החיוניים במיוחד לכלבים מבוגרים .הרכב המזון העשיר לכלבים מבוגרים אמור לסייע ולעזור במניעת שחיקת סחוסים ודלקת מפרקים. להפתעתי והפתעת הוטרינרים מצבה השתפר באופן משמעותי ולא נדרש המשך הטיפול בכדורים.לתחושתי למזון היו עוד מספר השפעות חיוביות אבל לא זה המקום לפרט, מטרתי אינה לנצל במה זו לפרסומת ,אלא סיוע לכלבים הסובלים מבעיה דומה. תודה, דור. 

 
כיצד לשמור על פרווה בריאה

       
כיצד לשמור על פרווה בריאה:
פרוות הכלב מתחלפת מס' פעמים בשנה, בד"כ בעונות המעבר כהכנה לקיץ/חורף.
מעבר לכך, אצל כלבים בעלי פרווה כפולה, תת- הפרווה מתחלפת לעיתים קרובות- אך הנשירה פחות מורגשת מאשר בתקופת החלפת הפרווה.
נשירה מוגברת של שכבת הפרווה החיצונית או קשקשים יכולים לרמוז על פרווה לא בריאה או מצב עור לא תקין.
הוספת חומצות אמינו (אומגה 3,6) לתזונת הכלב יכול לתרום לבריאות העור והפרווה, וכמובן מזון יבש מאיכות טובה.
 לכל סוג פרווה ישנם מברשות ומסרקים שונים המתאימים לסירוק. שימוש בכלים הנכונים, הופך את הסירוק היומיומי לקל יותר ואפקטיבי יותר, וכמובן מפחית
את כמות הפרווה הנושרת בבית כמעט לאפס .

התאמת המזון וכמויות האכלה לפי רמת הפעילות .
התאמת המזון וכמויות האכלה לפי רמת הפעילות .השמנה היא אחת הסיבות המרכזיות לתחלואה בכלבים . למעלה מ 44 אחוזים מהכלבים סובלים מעודף משקל ומהשמנת יתר ,חלק גדול מן הבעיה טמון בנו ,תזונה לא מאוזנת ,שאריות ועודפי מזון עתירי שומן חוסר פעילות ,וכמובן תזונה לקויה.על מנת להפחית את הסיכון להשמנה .כמה טיפים שיעזרו לכם להאכיל את חיית המחמד בצורה נכונה :
רמת פעילות נמוכה -מתונה -פחות משעה של הליכה בחוץ  רמת פעילות בינונית-1-2 שעות משחק ללא רצועה(פעילות חופשית ) רמת פעילות גבוהה-3-4 שעות של אימון . רמת פעילות גבוהה מאד-בדרך כלל קיימת אצל כלבי עבודה ,כגון כלבי משטרה ,כלבי צבא,וכלבים המאומנים בפעילות אינטנסיבית (מיותר לציין כי מרבית הכלבים בארץ אינם משתייכים לקטגוריה זו . שימו לב להנחיות היצרן על שק המזון אותו רכשתם -קחו בחשבון כי אלו כמויות האכלה מומלצות בלבד -יצרן המזון אינו יודע מה עושה כלבכם ומה רמת האנרגיה אשר הוא מוציא.מעבר ממזון אחד לשני דורש לערך 7 ימי הסתגלות שכן המרכיבים משתנים בין מזון זה או אחר .
החברים שלנו (: כהן ובניו אור יהודה
 
חומצות שומן אומגה 3 אומגה 6 -עור ופרווה  עור בריא ופרווה מבריקה הם אינדיקטורים אמינים של כלב בריא.הממצאים הנוכחיים מוכיחים כי מינון נכון של חומצות שומן מסוג אומגה 3&6 הינם גורם מכריע לשמירה על עור בריא ופרווה מבריקה ובמניעת דלקות בעור.כנ"ל לגבי אבץ .עם זאת, האורגניזם של הכלב אינו מסוגל לייצר חומצות שומן חיוניות אלה.אנחנו מוסיפים אומגה 3 ואומגה 6 וחומצות שומן למוצרי CareConcept שלנו, בדרך כלל בצורה של זירעוני פשתה, שומן עוף, לציטין או אפילו באיכות גבוהה שמן סלמון. 
 
מהו המזון הטוב ביותר ?שאלה טובה 
נתחיל בזה ונאמר שעד לרגע כתיבת מילים אלו אין מזון כזה .איכות המזון תלויה ברמת המרכיבים ואיכות הפורמולה .מזון איכותי יכיל בתוכו רכיבים תזונתיים טובים וסביר להניח שיהיה גם יקר יותר -אין מה לעשות .ככה זה עובד בכל דבר.האם דגנים מזיקים לכלב או לחתול שלי ? ממש לא ההפך הוא הנכון -) דגנים חשובים במזון ,ועד לרגע כתיבת מילים אלו ,אין אף מחקר שקובע כי דגנים נקשרים באלרגיה ,להיפך הדגנים מכילים ויטמנים ומינרלים מסוימים אשר אותם הגוף אינו מייצר לבד.תירס-עשיר במגנזיום, ברזל ובויטמינים מקבוצה B. תירס -אשלגן, ויטמין C, ויטמין A וחומצה פולית! ככה על רגל אחת מה שנקרא .
דורי יוסטר 
 
אבנים בדרכי השתן בכלבים -מידע מקצועי

אבנים בדרכי השתן נוצרות כתוצאה מכמות קריסטלים (המורכבים ממינרלים מתגבשים),רוב האבנים ימצאו בשלפוחית השתן ופחות בכליה כיצד נוצרות אבנים אלו :כמה אפשרויות נפוצות כגון:זיהום מחיידקים מזון יבש עם כמות גבוהה מידי של מינרלים מסוימים שימו לב במיוחד לרמות המגנזיום והפוספט במזון הכלבים שלכם,שתיית מים מועטה (ריכוז השתן גבוה יותר ומגביר ייצור אבנים שימו לב -אם כלבכם מתקשה במתן שתן ,בריחת שתן,ליקוק סביב איבר המין ,כאב בעת עשיית השתן ,דם בשתן -זה הזמן לגשת לוטרינר שלכם ולבדוק (:כמה שיותר מוקדם כך עדיף 


יש לי בבית